Dandanes večino stekel izdelajo na podlagi standardnega testa vida, pri čemer za izračun stekel uporabijo le štiri standardne predpisane vrednosti. Tako namesto biometričnih podatkov enega očesa uporabljajo le standardne vrednosti pomanjšanega modela očesa. Te standardne vrednosti ustrezajo le 2 % oči. To pa vpliva na to, kako natančno je steklo mogoče prilagoditi potrebam uporabnikovega očesa.
Pri Rodenstocku se zavedajo, da ima vsako oko drugačno obliko in velikost.
Na podlagi meritev oči DNEye® Scanner-jem se za izračun stekla določi biometrija celotnega očesa (več tisoč podatkovnih točk in številni parametri vsakega očesa). Ti biometrični podatki so vključeni neposredno v postopek izdelave stekel, kar je v tej panogi edinstvena značilnost. Rezultat so najbolj natančna stekla na svetu za najostrejši vid pod vsakim kotom in za vsak pogled.
Ta stekla imenujemo B.I.G. EXACT®.
B.I.G. je kratica za Biometric Intelligent Glasses (biometrična inteligentna očala) - očala, ki označujejo začetek biometrične dobe pri Rodenstocku, medtem ko je B.I.G. VISION® FOR ALL (B.I.G. VISION® ZA VSE) je glavna filozofija.
Enožariščna stekla imajo čez celotno površino enako korekcijsko moč. Lahko se uporabijo za korekcijo preprostih očesnih napak, kot so miopija, hiperopija, presbiopia in astigmatizem. Enožariščna stekla so na voljo v več materialih, ki določajo debelino in odpornost stekel ter njihovo težo.
Poznamo mineralna (steklena) in organska (plastična) korekcijska stekla. V veliki večini se uporabniki odločajo za organska korekcijska stekla, ki so lažja od mineralnih, se ne morejo razbit in so bolj udobna za nošenje. Edina slaba lastnost organskih korekcijskih stekel v primerjavi z mineralnimi je, da so nekoliko bolj občutljiva na praske, vendar je tudi to slabost večina večjih proizvajalcev stekel močno zmanjšala z dodatnimi nanosi na steklih.
Bifokalna stekla se s svojo prisotnostjo na trgu že več desetletij trudijo pomagati ljudem, ki se soočajo s popolnoma normalno očesno napako po 40. letu starosti – starovidnostjo ali presbyopio. Bifokalna ali dvožariščna stekla imajo, kot nam že ime pove, dve žarišči. Ti dve žarišči omogočata tako gledanje na daleč, kot tudi gledanje na blizu.
Na spodnjem robu stekla se nahaja segment, kateri omogoča jasen vid na blizu. Ostali del stekla je namenjen gledanju na daleč. Medtem, ko so bifokalna stekla odlična za opravila kot so vožnja ali branje, pa imajo omejitve pri gledanju na vmesne razdalje, kot na primer računalniški monitor. Gledanje na vseh razdaljah, tudi na vmesnih, omogočajo progresivna stekla.
Bifokalna stekla so vgrajena v korekcijski okvir tako, da je zgornji rob bližinskega segmenta postavljen na isto višino s spodnjo veko. S takim centriranjem je omogočeno, da uporabnik, z naravnim gibom očesa, pogleda skozi segment za gledanje na blizu, ne da bi moral nagibati glavo nazaj ali delati kakršna koli druga prilagajanja. Glede na uporabnikove želje ali njegov način gledanja, pa je možno bifokalna stekla vgraditi tudi nižje ali višje.
Fotoobčutljiva stekla imajo v svoji zgradbi fototropne molekule, ki pod vplivom ultravijoličnih žarkov, spremenijo svojo strukturo in se obarvajo. Koliko se stekla obarvajo, je odvisno od količine UV žarkov. Na zatemnitev stekel pa vpliva tudi temperatura ozračja. Visoka vročina zmanjšuje stopnjo potemnitve in hitrost prilagajanja. Ob nizkih temperaturah in močni koncentraciji UV žarkov pa lahko potemnijo zelo močno (npr. na smučanju).
Fotoobčutljiva stekla pa ne potemnijo v avtomobilu, saj vetrobransko steklo blokira več kot 99% UV žarkov.
Po 40. letu življenja se začne pojavljati starovidnost ali presbiopia, pri kateri vidimo megleno predmete, ki se nahajajo v bližini. Ena izmed rešitev za korekcijo starovidnosti so bralna očala. Z bralnimi očali vidimo ostro predmete oddaljene med 40 in 60 centimetri.
Ker opravimo veliko vsakodnevnega dela na srednjih razdaljah, bralna očala ne zadoščajo več za oster vid. Pri delu za pisalno mizo, nakupovanju, pospravljanju ali pri kosilu potrebujemo oster vid tudi na srednjih razdaljah. V ta namen so proizvajalci korekcijskih stekel zasnovali delovna očala. Z njimi brez problemov vidimo ostro tudi predmete, ki so od nas oddaljeni več kot 40 centimetrov in se še vedno nahajajo v naši neposredni bližini (npr. računalniški monitor).
Za uporabnike, ki morajo pri svojem delu dobro videti po celotnem prostoru, pa obstajajo korekcijska stekla, ki omogočajo oster vid do razdalje približno dveh metrov.
© All rights reserved Optika Optima 2024